16-os busz (Budapest)
A HunyadymWiki wikiből
Sablon:Hasonló nevű viszonylatok
16-os busz | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A számok a végállomástól eltelt átlagos
menetidőt mutatják, percben megadva. |
A budapesti 16-os jelzésű autóbusz a Deák Ferenc tér és a Moszkva tér között közlekedik a Budai várnegyeden keresztül. A viszonylatot a Budapesti Közlekedési Zrt. üzemelteti.
Tartalomjegyzék |
[szerkesztés] Járművek
Az új paraméterkönyv[1] bevezetése óta (2008. szeptember 6.) a 16-os busz, 16A és 116-os viszonylatokon Ikarus 405-ös típusú autóbuszok közlekednek, csúcsidőben a három járaton együtt 14, szombaton 10, vasárnap 9. A járműveket a BKV Kelenföldi garázsa állítja ki.
[szerkesztés] Története
Itt a 16-os autóbusz-család története található. Ha a 10-es autóbusz-család története érdekel, lásd a 16A busznál.
1928-ban vették tervbe, hogy a Ferenc József (Roosevelt) térről a Várba is közlekedjen autóbusz, így 1929. október 29-én el is indult a 16-os buszjárat a Ferenc József tér – Lánchíd – Budai Vár – Széna tér – Dékány utca útvonalon. A '30-as évek végén a 16-os busz már a Vörösmarty tér – Lánchíd – Budai Vár – Széna tér, a 16A busz pedig a Vörösmarty tér – Lánchíd – Budai Vár – Bécsi kapu tér útvonalon közlekedett.
1940. július másodika és hetedike között, augusztus 24. és szeptember 9. között, valamint 1941. április harmadika és huszadika között a 16-os busz közlekedése szünetelt, mert az autóbuszokat katonai célokra használták fel.
1944-ben a 16-os busz Budapest ostroma miatt megszűnt, és csak 1948. május 3-án indult újra a Széll Kálmán (Moszkva) tér és a Budai Vár között.
Az '50-es évek második felében a buszok még a József nádor tér – Lánchíd – Budai Vár – Moszkva tér útvonalon közlekedett, majd 1964 novemberében pesti végállomását a Március 15-e térre tették át, aztán 1972. december 23-án az Engels (ma Erzsébet) térre. Ekkor betétjárata, a 16A a Moszkva tér és Dísz tér között közlekedett.
1985. február 1-jén új járat indult 116-os jelzéssel a korábbi "V" jelzésű busz helyett a Clark Ádám tér és Szent György tér között, de 1986. június 3-án a Budavári sikló üzembehelyezése miatt megszűnt, majd november 1-én a 16A busz is megszűnt, és újra indult busz 116-os jelzéssel, de ekkor már a Moszkva tér – Budai Vár – Erzsébet híd – Irányi utca útvonalon. 1989. március 1-én a 16-os és a 116-os buszt is visszavágták a Dísz tértől, így a 16-os a Deák Ferenc tér és a Dísz tér között, a 116-os az Irányi utca és a Dísz tér között közlekedett. A kieső szakaszon a "Várbusz" közlekedett tovább. Végül 1994. augusztus 31-én a 116-os busz megszűnt.
2001. május 2-tól 16G jelzéssel új járat közlekedett a Sasadi út – Hegyalja út – Erzsébet híd – Deák Ferenc tér útvonalon.[2]
2008. szeptember 6-tól a 16-os busz útvonala meghosszabbodott a régi 10-es busz útvonalán a Moszkva térig. Betétjárata közlekedik a régi 10-es útvonalán 16A jelzéssel, a régi 110-es száma pedig 116.[3]
[szerkesztés] Útvonal
Moszkva tér (Várfok utca) M – Deák Ferenc tér M: | Deák Ferenc tér M – Moszkva tér (Várfok utca) M: |
---|---|
|
|
[szerkesztés] Megállóhelyek
sz. | megállóhely neve | sz. | átszállási kapcsolatok | intézmények |
---|---|---|---|---|
| <center>Deák Ferenc tér M | <center>9 | Autóbusz: 9, 105, 109 Villamos: 47, 49 1-es metró, 2-es metró, 3-as metró | Metróállomás |
<center>1 | <center>Hild tér / József nádor tér | <center>8 | Autóbusz: 15, 105, 115 | |
<center>2 | <center>Roosevelt tér | <center>7 | Autóbusz: 105 Villamos: 2 | |
<center>3 | <center>Clark Ádám tér | <center>6 | Autóbusz: 19-41V, 86, 105 Villamos: (19), (41) Budavári Sikló | |
<center>∫ | <center>Donáti utca | <center>5 | ||
<center>4 | <center>Krisztina tér | <center>∫ | Autóbusz: 5, 105, 178, 178A Villamos: 18, 41 | |
<center>5 | <center>Attila út | <center>∫ | Autóbusz: 5, 178, 178A Villamos: 18, 41 | |
<center>6 | <center>Palota út, gyorslift | <center>∫ | ||
<center>7 | <center>Dísz tér | <center>4 | Autóbusz: 16A, 116 | |
<center>8 | <center>Szentháromság tér | <center>3 | Autóbusz: 16A, 116 | Mátyás-templom |
<center>9 | <center>Kapisztrán tér | <center>∫ | Autóbusz: 16A, 116 | |
<center>10 | <center>Bécsi kapu tér | <center>2 | Autóbusz: 16A, 116 | |
<center>11 | <center>Ostrom utca / Mátray utca | <center>1 | Autóbusz: 16A, 116 | |
<center>12 | <center>Moszkva tér (Várfok utca) M | <center>0 | Autóbusz: 5, 16A, 22, 22E, 39, 90, 90A, 91, 102, 116, 128, 139, 149, 155, 156, 190, 222, 256 781, 782, 784, 785, 786, 787, 789, 795, 801 Villamos: 4, 6, 18, 41 (56), 59, 59A, 61 2-es metró | Autóbusz-állomás, Metróállomás |
[szerkesztés] Külső hivatkozások
[szerkesztés] Források
- ↑ A BKV 2008. évi paraméterkönyve
- ↑ A bp.-i tömegközlekedés múltja, jelene - Index fórum
- ↑ Változások Budapest közlekedésében 2008 augusztusától (BKV.hu, 2008. szeptember 4.)
|